EN

آنالیز سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی

تاریخ 1397/07/12 تعداد بازدید 4492

شناسایی و تعیین هویت گوهرهای قیمتی و نیمه قیمتی آنالیز شیمیایی گوهرها به روش غیر تخریبی

شناسایی و آنالیز سنگ های نیمه قیمتی و قیمتی
از دیر باز گوهرهای متنوعی در جهان طبیعت وجود داشته که در مسیر تاریخ مورد توجه قرار گرفته است. تمدنهای مختلف بر حسب نوع فرهنگی که دارند از آنها استفاده می‌کردند. از گوهر‌های مختلف در کارهای تزئینی ، علمی ، صنعتی و ... بهره برداری می‌شود.
گوهرها علاوه بر مزایا و خواص فوق ، دارای خاصیت دیگری هم هستند و آن کم یابی و پراکندگی معادنشان در نقاط مختلف و دور افتاده جهان است. پیداست گوهری که خواص یاد شده را به میزان بیشتری در خود جمع کرده باشد ، مانند الماس و یاقوت البته گرانبهاتر و مرغوب تر است و با کمبود این خواص ، از ارزش آن نیز کاسته می شود.
سنگ هایی که میزان سختی آنها برابر با کوارتز و یا کم تر از آن است و در ضمن نمودهای رنگ ویژه ای نیز ندارد ولی به علت آرایش داخلی مساوی و همسان و اشکال مخصوص از سایر سنگ ها متمایز هستند ، در برابر گوهرهای گرانبها و یا "احجار کریمه" سنگ نیمه قیمتی یا سنگ های زینتی نامیده می شوند. هر چند از نظر حد فاصل معینی میان این سنگ ها و گوهرهای گرانبها و مواد کانی دیگر نمی توان قائل گردید.
طبقه بندی گوهرها
1-گوهر های طبیعی (Natural ): گوهر هایی است که از طبیعت به دست می آید.
2- گوهر های مصنوعی:(synthetic) گوهر هایی که توسط بشر ساخته شده و مشابه آنها در طبیعت موجود است
3-گوهر های ساخته دست :(Man made)گوهرهایی که توسط بشر ساخته شده و لی مشابه آنها در طبیعت وجود ندارد
4-گوهرهای جایگزین(Immitation) :گوهر های طبیعی یا مصنوعی ارزان قیمت که به جای گوهر های گران قیمت فروخته میشود.
با پیشرفت تکنولوژی، تأیید صحت و اعتبار سنگ های قیمتی دشوارتر شده و تقاضای فراوانی برای یک روش غیر مخرب و کارآمد برای تعیین ترکیب سنگ های گرانبها و فلزات قیمتی ایجاد می شود.
آزمایشگاه گوهر شناسی کانساران بینالود با دارا بودن دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و بهره گیری از جدیدترین متد های روز دنیا و با استفاده از کارشناسان خبره این رشته اقدام به صدور گزارش آزمایشگاهی برای گوهر ها بر اساس استاندارد های بین المللی گوهرشناسی نموده است.
این آزمایشگاه با دارا بودن نسل جدیدی از میکروپروپ XPMA که در واقع یک X-ray Probe Micro Analyzer میباشد راه جدید برای آنالیز های معمول به محققان رشته های گوناگون ارائه نموده است.
یک دسته تشعشع به باریکی 10 و یا 100 میکرون را بر روی نقطه ای از نمونه تابانده و آن را با دقت زیاد مورد تجزیه شیمیایی قرار میدهد.
محدوده آنالیز عناصر از سدیم تا اورانیوم بوده که دستگاه میتواند در محیط خلاء و یا در شرایط اتمسفر معمولی به کار خود ادامه دهد. جهت تعیین موقیت آنالیز، دوربینی با قدرت وضوح بالا امکان مشاهده جزییات نمونه و تعیین موقعیت آنالیز را فراهم می نماید. اشعه ایکس عبوری از بعضی نمونه ها نیز ساختار داخلی آن را به وضوح نمایان ساخته و اطلاعات با ارزشی را از ساختار های داخلی آنها ارائه می نماید.

                   

نظرات:

loader

تحقیقات معدنی خود را به ما بسپارید

شرکت کانساران بینالود
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به شرکت کانساران بینالود می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک