EN

مطالعات مینرالوگرافی و پتروگرافی

مطالعات مینرالوگرافی و پتروگرافی

تاریخ 1397/10/23 تعداد بازدید 7828
کپی آدرس این مطلب

 مطالعات پتروگرافی و مینرالوگرافی
پتروگرافی (Petrography) یا سنگ شناسی توصیفی قسمتی از علم سنگ شناسی است که درباره نامگذاری، طبقه بندی، ساخت و بافت مجموعه های سنگی بحث می کند. در این علم از میکروسکوپ، ذره بین، روش های مختلف تجزیۀ شیمیائی و تجزیۀ دستگاهی جهت رسیدن به هدف که شناسائی و نام گذاری سنگ ها است، استفاده می شود. سنگ ها اجسام طبیعی ناهمگن می باشند که از تجمع یک یا چند کانی بوجود می آیند معمولا در بیشتر سنگ ها، کانی های سازنده در حال تعادل با هم می باشند. شرایط ترمودینامیکی حاکم بر سنگ ها امکان حضور کانی ها را در کنار هم محدود می نماید بنابراین می توان با مطالعه کانی های همزاد و نحوه ارتباط آنها با هم در پتروگرافی نسبت به شناسایی، طبقه بندی و نام گذاری سنگ اقدام نمود.
مینرالوگرافی علم مطالعه کانه ها و کانی های کدر در مقاطع صیقلی توسط میکروسکوپ پلاریزان نور بازتابیده است.

 

 

 

 

مطالعات سیالات درگیر(fluid inclusion)
در هنگام تشکیل کانی ها، بخش بسیار کوچکی از سیال در حفرات کانی ها به دام افتاده و باقی می ماند که اصطلاحاً به آن میانبار سیال می گویند. میانبارها از نظر فازهای تشکیل دهنده، دارای فازهای جامد، مایع و گاز بوده و از نظر زمان تشکیل، به میانبارهای اولیه، ثانویه و ثانویه کاذب تقسیم می شوند. اندازه ی آنها از 1 تا 1000 میکرون متغیر است و به اشکال هندسی منظم و اشکال نامنظم تشکیل می شوند. میانبارهای سیال در علوم مختلف زمین شناسی کاربرد دارند و بیشترین کاربرد آن در اکتشاف نفت و اکتشاف کانسارها می باشد. با انجام سرمایش و گرمایش میانبارها، چگالی، میزان شوری و دمای تشکیل کانسارها محاسبه می گردد.
مطالعه میانبارهای سیال در زمین شناسی اقتصادی به منظور برآورد دما، فشار و شوری سیال بوجود آورنده ‌کانسارها (بویژه کانسارهای گرمابی و پورفیری) یکی از روش های معمول و قابل اعتماد در تعیین ژنز کانسار می‌باشد. اما امروزه دامنه کاربرد میانبارهای سیال بسیار گسترده‌تر شده و اخیراً از میانبارهای سیال در محیط‌های دیاژنتیکی و حوضه‌های رسوبی برای حل مسائل مبهم در زمین شناسی نفت استفاده می گردد.

 

 

 

 

نظرات:

loader

از معدن تا صنعت، همراه شما هستیم

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به شرکت کانساران بینالود می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک