صدور مجوزهای اکتشافی رکورد زد

صدور مجوزهای اکتشافی رکورد زد

تاریخ 1400/03/10 تعداد بازدید 2172
صدور مجوزهای اکتشافی رکورد زد

در نخستین ماه سال جاری مجوزهای معدنی صادر شده در قالب پروانه اکتشاف و گواهی کشف، نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان قابل توجهی رشد کرده و تنها پروانه بهره برداری بوده که ۱۱ فقره کمتر شده است.

 به گزارش ماین نیوز، بر اساس گزارش وزارت صنعت و معدن و تجارت (صمت)، میزان صدور مجوزهای معدنی (به‌جز پروانه بهره‌برداری)، میزان اشتغال در معادن و هزینه صرف شده به جهت عملیات اکتشاف افزایشی بوده است.

در فروردین ماه ۱۴۰۰ معادل ۷۰ فقره پروانه اکتشاف صادر شده که نسبت به ۳۳ فقره صدور پروانه اکتشاف صادر شده در مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته و بیشترین میزان افزایش صدور مجوزهای معدنی را به خود اختصاص داده است.

همچنین طی مدت مذکور سال جاری با افزایش ۶۱.۵ درصدی در صدور گواهی کشف معادن، ۲۱ فقره از این مجوز معدنی صادر شده و این در حالی است در فروردین ماه سال ۱۳۹۹ تنها ۱۳ فقره گواهی کشف صادر شده بود.

طبق آمار وزارت صمت، در صدور پروانه بهره‌برداری در نخستین ماه از سال جاری نسبت به مدت مشابه سال تنها صدور مربوط به پروانه بهره‌برداری منفی شده و با افت ۴.۲ درصدی از ۲۴ فقره به ۲۳ فقره رسیده است.

رشد بالغ بر ۱۰۸۷ درصدی در صرف عملیات اکتشاف

شایان ذکر است که سرمایه صرف شده برای عملیات اکتشاف نیز در فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۸.۶ درصد افزایش یافته است. سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، در نخستین ماه امسال ۵۳ میلیارد ریال است و این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ۲۶ میلیارد ریال صرف شده بود.

همچنین میزان اشتغال به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۱.۹ درصدی داشته است. در فروردین ماه سال گذشته ۲۳۲ نفر مشغول شدند اما در مدت مشابه سال جاری، میزان اشتغال در این حوزه به ۳۰۶ نفر رسیده است.

نظرات:

loader

از معدن تا صنعت، همراه شما هستیم

© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به شرکت کانساران بینالود می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک